Opret indsamling Støt en indsamling Log på Min profil

Hanne Kaas samler ind

Hanne Kaas samler ind
1.350 kr.  af 1.861 kr.

Hanne SAMLER IND FORDI

Kære venner og familie
Som I ved, har jeg sclerose tæt inde på livet - forskning er det eneste, der kan stoppe denne forfærdelige sygdom. Forskning koster mange penge, derfor har jeg oprettet denne indsamling. Alle bidrag store som små gør en forskel. Jeg vil sætte pris på dem alle. Pengene jeg samler ind går til forskning i sclerose, bedre behandling og vilkår for de alt for mange danskere, som lever med sygdommen. Søndag den 8. september samler Scleroseforeningen ind, men jeg har desværre ikke mulighed for at gå en rute. Mit ønske og mit håb er at der kommer en kur mod sclerosen, så ingen i fremtiden skal leve med denne forfærdelige sygdom.
På forhånd tusind tak.

DIN STØTTE GØR EN FORSKEL

Når du støtter denne indsamling, støtter du samtidig forskning i sclerose, og du er med til at sikre bedre behandling og bedre vilkår for de 18.616 danskere, der lever med sclerose hver eneste dag.

Sclerose er en invaliderende og uhelbredelig sygdom med alvorlige konsekvenser for dem, der rammes og deres familier. Hvert år rammes 600-700 danskere af sclerose, og antallet er fordoblet på 20 år. 

Den udvikling arbejder Scleroseforeningen hver eneste dag for at stoppe. Og indtil det lykkedes, kæmper vi for en bedre hverdag for alle med sclerose. 

Gå ikke glip af dit skattefradrag
Hvis du indtaster dit cpr-nr ved donation, sørger vi for at indberette det til skat for dig.

SCLEROSEINDSAMLINGEN 2024

Tak til 5 har doneret

Ingrid Bagger Hansen  200 kr.

  


Hanne
Tusind tak. Det varmer ❤️

Mette Post   150 kr.

  


Hanne
Tusind tak. Der varmer mit hjerte ❤️

Peter Damgaard  500 kr.

  


Hanne
Af hjertet tusind tak. Det varmer meget ❤️

Se alle donationer