Opret indsamling Støt en indsamling Log på Min profil

Ét håb om mulighederne for én bedre fremtid og forskning

Ét håb om mulighederne for én bedre fremtid og forskning
425 kr.  af 1.000 kr.

Marie SAMLER IND FORDI

Kære alle min omgangskreds.
Jeg ville høre om der er nogle som kunne tænke sig at give et bidrag til for sclerose ramte da jeg har haft en kærlig kvindelig sclerose ramt som betyder meget for mig selv og har mistet kampen mod denne sygdom og tankerne går mange gange til hende. Da hun har betydet meget i mit liv og især som ung. Sonja som hun hed var en unik stjerne som jeg aldrig glemmer for de gode timer vi havde sammen :-). Jeg er i gang med at skrive én unik biografi.Jeg synes at næstekærligheden er stort,for mig personligt.De bedste hilsner til familien og veninder og kæreste og tanker herfra mig

Når indsamlingen når målet vil Marie

Jeg vil tage kontakten til videnskaben iblandt dem der véd mere om dette emne og donerer nogle af mine malerier som jeg har selv lavet.

DIN STØTTE GØR EN FORSKEL

Når du støtter denne indsamling, støtter du samtidig forskning i sclerose, og du er med til at sikre bedre behandling og bedre vilkår for de 18.189 danskere, der lever med sclerose hver eneste dag.

Sclerose er en invaliderende og uhelbredelig sygdom med alvorlige konsekvenser for dem, der rammes og deres familier. Hvert år rammes 600-700 danskere af sclerose, og antallet er fordoblet på 20 år. 

Den udvikling arbejder Scleroseforeningen hver eneste dag for at stoppe. Og indtil det lykkedes, kæmper vi for en bedre hverdag for alle med sclerose. 

Gå ikke glip af dit skattefradrag
Hvis du indtaster dit cpr-nr ved donation, sørger vi for at indberette det til skat for dig.

SCLEROSEINDSAMLINGEN 2023

Tak til 2 har doneret

Marie Nordborg Madsen  360 kr.

  

Marie Nordborg Madsen  65 kr.

   Donationen og de andre der idag har lyst til at bidrage med ét ønsket ville gå til kun forskning og udvikling af nye metoder til at bekæmpe denne tragiske sygdom og tankerne går til mange af de der lider af sygdommen og deres kære pårørende til de ramte i dette håb om mulighederne for én større og lysere fremtid for forskning og dette emne fortjener ét bidrag på én eller anden måde synes jeg. Dét ville glæde mig selv meget i det store perspektiv og personligt. De bedste hilsner til familien i Danmark