Opret indsamling Støt en indsamling Log på Min profil

Team Asferg - Peter Jespersgaard

Team Asferg - Peter Jespersgaard
1.250 kr.  af 2.500 kr.

Peter SAMLER IND FORDI

MS Bike 2025 blev aflyst i år, men Team Asferg, som har cyklet MS Bike i flere år, vil gerne fortsætte indsamlingen til en verden uden sclerose. Team Asferg cykler i stedet Bornholm rundt, en strækning på 119 km. Vi cykler den 29. – 31. August 2025. Vi starter fredag og slutter lørdag aften. Vi satser på at cykle i 30 timer i træk, så mon ikke vi når Bornholm rundt 6-7 gange. Dette gør vi for at indsamle så mange penge som muligt til forskning i sclerose og dermed med til at forbedre tilværelsen for de 18.616 personer med sclerose og deres pårørende, som kæmper med sygdommen hver dag.

Derfor vil jeg blive utrolig glad, hvis du vil bakke mig og Scleroseforeningen op i kampen for en verden uden sclerose – hvert et bidrag gør en mærkbar forskel.
DIN STØTTE GØR EN FORSKEL
Når du støtter denne indsamling, støtter du samtidig forskning i sclerose.

Sclerose er en invaliderende og uhelbredelig sygdom med alvorlige konsekvenser for dem, der rammes og deres familier. Hvert år rammes 600-700 danskere af sclerose, og antallet er fordoblet på 20 år.

Den udvikling arbejder Scleroseforeningen hver eneste dag for at stoppe. Og indtil det lykkes, kæmper vi for en bedre hverdag for alle med sclerose.

Gå ikke glip af dit skattefradrag
Hvis du indtaste dit cpr-nr ved donation, sørger vi for at indberette det til skat for dig.

Når indsamlingen når målet vil Peter

Lade indsamlingen fortsætte.

DIN STØTTE GØR EN FORSKEL

Når du støtter denne indsamling, støtter du samtidig forskning i sclerose, og du er med til at sikre bedre behandling og bedre vilkår for de 19.146 danskere, der lever med sclerose hver eneste dag.

Sclerose er en invaliderende og uhelbredelig sygdom med alvorlige konsekvenser for dem, der rammes og deres familier. Hvert år rammes 600-700 danskere af sclerose, og antallet er fordoblet på 20 år. 

Den udvikling arbejder Scleroseforeningen hver eneste dag for at stoppe. Og indtil det lykkedes, kæmper vi for en bedre hverdag for alle med sclerose. 

Gå ikke glip af dit fradrag
Hvis du indtaste dit cpr-nr ved donation, sørger vi for at indberette det til skat for dig.

PERSONLIG INDSAMLING

Tak til 6 har doneret

Matti jakobsen  250 kr.

  


Peter
Tak for hjælpen Mr. Matti.

Niels Illemann  250 kr.

   Flot du gør det.


Peter
Mange tak for støtten Iller.

Majbritt Jensen  200 kr.

   I er bare for seje Peter


Peter
Tak for det Moster.

Se alle donationer