Opret indsamling Støt en indsamling Log på Min profil

WALK FOR LIFE - gå en forskel

WALK FOR LIFE - gå en forskel
252.097 kr.  af 250.000 kr.

Martin Garcia SAMLER IND FORDI

Jeg ønsker at gå hver en meter for dem som har svært ved at gøre det samme. Jeg har d.d samlet 108.838 kroner (på Betternow) ind til forskning i denne feje og invaliderende sygdom. Jeg har nu 3 gange gået 100 km i kampen for et bedre liv med - og helst helt uden sclerose.

Min dejlige kone er desværre hårdt ramt - og fik diagnosen tilbage i 2009 - men hun kæmper hver dag for at opretholde et så normalt liv som overhovedet muligt.

Sclerose er en sygdom der rammer stadigt flere danskere. Hver dag får 2 nye danskere den triste besked - og indgår i den statistik som tæller ca 18.000 "patienter". Det er en fordobling på bare 20 år.

Derfor vil jeg blive utrolig glad hvis du vil bakke scleroseforeningen og mig op i kampen for en verden uden sclerose - hvert et bidrag gør en mærkbar forskel.

I kan finde min WALK FOR LIFE gruppe på Facebook - hvor der vil være yderligere informationer om min kamp mod fjenden.

Med venlig hilsen

Martin Garcia Svane

Når indsamlingen når målet vil Martin Garcia

- gå endnu længere:)

DIN STØTTE GØR EN FORSKEL

Når du støtter denne indsamling, støtter du samtidig forskning i sclerose, og du er med til at sikre bedre behandling og bedre vilkår for de 18.189 danskere, der lever med sclerose hver eneste dag.

Sclerose er en invaliderende og uhelbredelig sygdom med alvorlige konsekvenser for dem, der rammes og deres familier. Hvert år rammes 600-700 danskere af sclerose, og antallet er fordoblet på 20 år. 

Den udvikling arbejder Scleroseforeningen hver eneste dag for at stoppe. Og indtil det lykkedes, kæmper vi for en bedre hverdag for alle med sclerose. 

Gå ikke glip af dit fradrag
Hvis du indtaste dit cpr-nr ved donation, sørger vi for at indberette det til skat for dig.

PERSONLIG INDSAMLING

Tak til 334 har doneret

Familien Kjeldsen, Hillerød  1.800 kr.

  

Martin Garcia Svane  8.072 kr.

   Walk for Life trøjer ❤️

Camilla Larsen  900 kr.

   Hej Martin og Louisa Her kommer det sidste fra vores private indsamling‍♀️‍➡️ Hilsen Søren og Camilla

Se alle donationer